Białe Mumio  jest wytworem natury, który był z powodzeniem stosowany w medycynie alternatywnej od tysięcy lat. Co więcej, jego lecznicze właściwości zostały oficjalnie potwierdzone kilkadziesiąt lat temu. Ciekawe jest to, że mimo tego nadal jest mało znany i z pewnością rzadziej stosowany niż jego imiennik, czyli Mumio.

Białe Mumio występuje naturalnie w kilku miejscach na świecie. W różnych kulturach oczywiście zostało różnie nazwane. W Tybecie znane jest jako Brakshun, Birmańczycy nadali mu nazwę Ciao-tui ( krew góry), e Egipcie – właśnie Białe mumio, w Chinach nazywane było pokarmem nieśmiertelnych ludzi. W Rosji to olej kamienny.

Białe Mumio w naturze może wyglądać jak płyta, kamień lub proszek. I odkłada się w górach w postaci bezkształtnych zapadlisk na ścianach jaskiń, grot i szczelin skalnych. Pod względem naukowym jest to substancja mineralna (ałun) pochodzenia naturalnego, która powstaje na skałach w efekcie odprowadzanie poszczególnych jej składników skalnych na powierzchnię przez wody podziemne. Kolor minerału zależy od stężenia cynku w jego składzie i może przyjmować biały, kremowy, żółty, czerwony, zielony, szary lub brązowy kolor. O finalnym składzie chemicznym oleju kamiennego decyduje jego pochodzenie. W wyniku analizy spektralnej przeprowadzonej przez naukowców okazało się, że substancja ta zawsze zawiera 49 pierwiastków śladowych, czyli nieco mniej niż połowę wszystkich znanych nauce.

Oprócz metali szlachetnych posiada wysoką zawartość sodu, miedzi, fosforu, krzemu, manganu, chromu i kobaltu. Co ciekawe, oprócz wysokiej koncentracji poszczególnych pierwiastków śladowych mają dodatkowo tendencję do wzmacniania wzajemnego oddziaływania na organizm.

Naukowcy z krajów, w których medycyna ludowa przez wieki stosowała Białe Mumio rozpoczęli badania mające na celu z jednej strony potwierdzenie jego skuteczności, a z drugiej znalezienie powodów tej skuteczności. Okazuje się, że podstawową cechą Białego Mumio, jest jego oddziaływanie na organizm na poziomie komórkowym. Pierwiastki śladowe zawarte w Białym Mumio wchodzą w interakcję z komórkami organizmu, wzmacniając ich funkcję ochronną, osłabioną przez ekspozycje na różne negatywne czynniki: wirusy, promieniowanie, trucizny.

Stwierdzono ponadto, iż Białe Mumio:

 • stymuluje procesy metaboliczne w organizmie,
 • pomaga wzmocnić układ krążenia oraz układ immunologiczny,
 • usuwa toksyny z organizmu,
 • pomaga zwalczać zakażenia, ma działanie:
  • przeciwbakteryjne,
  • przeciwwirusowe,
  • przeciwgrzybiczne,
  • przeciwzapalne,
  • przeciwnowotworowe,
 • skutecznie leczy rany i łagodzi ból.

Właściwości te powodują, iż Białe Mumio jest stosowane w profilaktyce i terapii szeregu chorób, począwszy od bólów głowy, na ciężkich przypadkach nowotworowych zakończywszy. W szczególności, wykorzystuje się go do walki z:

 • cukrzycą,
 • chorobami tarczycy,
 • niedokrwistością wynikającą z niedoboru żelaza,
 • chorobami onkologicznymi czy
 • otyłością.

Białe Mumio jest także stosowane do przyspieszenia regeneracji organizmu po operacjach. Ze względu na wysoką zawartość cynku, korzystnie wpływa na zdrowie mężczyzn (między innymi pozytywnie wpływa na potencję).

W celach kosmetycznych Białe Mumio jest stosowane do poprawy stanu włosów, zapobiegania powstawaniu siwych włosów i ich wypadaniu oraz stymulowania mieszków włosowych. Ze względu na działanie przeciwzapalne i regulację wytwarzania sebum, jest przydatny dla tłustej, problemowej skóry. Ponadto, Białe Mumio wyraźnie spowalnia procesy starzenia się skóry.

Ważne jest, aby pamiętać, iż podstawową zaletą regularnego stosowania Białego Mumio (podobnie zresztą, jak Mumio) jest działanie profilaktyczne. Białe Mumio, widziane przez organizm na poziomie komórkowym, jest bardzo szybko przyswajane a przyswajane są tylko te pierwiastki, których nasze komórki potrzebują. Tak działa natura.

W kolejnych wpisach, zarówno na FB jak i na naszym blogu, będziemy starali się prezentować sposoby wykorzystania Białego Mumio w określonych kontekstach zdrowotno-kosmetycznych.

Pin It on Pinterest

UDOSTĘPNIJ

Podziel się ze znajomymi faktem znalezienia ciekawej informacji na stronie NATRULY.