Zaznacz stronę

Okres jesienno – zimowy nie sprzyja najczęściej poprawie stanu włosów. Po jesiennym przesileniu pojawia się chłód, z którym albo sobie radzimy ‚po męsku;, wystawiając włosy na mróz, albo pomagamy sobie nakryciami głowy, które w wielu przypadkach (szczególnie podczas uprawiania sportu na zewnątrz), także nie pomagają w utrzymaniu włosów w dobrej kondycji.

Podczas jednej z zimowych podróży w Górny Ałtaj (okolice Chemał) trafiłem do niewielkiego Punktu-Doradztwa-Naturalnego, w którym to zgromadzono wówczas chyba wszystkie możliwe produkty naturalne z tego regionu. Spędziłem tam mnóstwo czasu, rozmawiając o sposobie utrzymania kondycji fizycznej w tak trudnym do życia miejscu. Między innymi rozmawialiśmy o kosmetykach i na pytanie o kondycję włosów, przeciwdziałanie ich wypadaniu i wysuszaniu, uzyskałem informację, iż nie ma co szukać cudownych środków, trzeba dodać mumio do szamponu ‚i już’. Po chwili miałem już spisaną prostą recepturę.

SZAMPON

 

Składniki:

  • 250 ml naturalnego szamponu (im mniej środków chemicznych, tym większe prawdopodobieństwo, że mumio nie zajdzie z nimi w niepożądaną reakcję chemiczną),
  • około 10 gram aktywnego mumio,
  • (opcjonalnie) 50 ml soku z pokrzywy.

Przygotowanie:

Mumio należy rozpuścić w około 20 – 30 ml wody (uzyskamy gęstą substancję) i w raz z sokiem z pokrzywy dodać do szamponu. Całość dobrze rozmieszać.

Stosowanie:

Szampon nanieść na włosy, wmasować w skórę głowy i pozostawić na około 10 minut. Potem włosy spłukać wodą. Nie ma potrzeby stosowania kuracji częściej niż 2 razy w tygodniu. W ciągu pierwszych dwóch tygodni może zwiększyć wypadanie włosów – będzie to naturalny proces, polegający na wypadaniu słabych włosów, w miejsce których wyrosną nowe, silniejsze.

Mumio, dodane do szamponu, może delikatnie wysuszyć włosy. Nie należy się tym zamartwiać, lecz zastosować maskę do włosów, która je nawilży. Maskę, oczywiście, na bazie mumio 

MASKA

 

Składniki:

  • 20 ml wody,
  • 3 – 4 gramy mumio,
  • łyżeczka do herbaty ciekłego miodu (najlepiej, jak się dowiedziałem, majowego, górnoałtajskiego)
  • żółtko z jednego jajka,
  • 1 stołowa łyżka oleju lnianego, rokitnikowego, cedrowego albo oliwy.

Przygotowanie:

Mumio należy rozpuścić w wodzie po czym zmieszać z miodem. Następnie dodać żółtko, olej i ponownie dobrze wymieszać.

Stosowanie:

Maskę należy dobrze wetrzeć w skórę głowy oraz włosy. Pozostawić na głowie przez 30-60 minut. Potem należy dobrze spłukać głowę. Kurację wystarczy stosować raz na 5 – 7 dni.

Pin It on Pinterest

UDOSTĘPNIJ

Podziel się ze znajomymi faktem znalezienia ciekawej informacji na stronie NATRULY.